Den 25 april utkommer De undanträngda, den andra fristående delen i bokserien Vrida världen. I boken undersöker Jonna Bornemark vad som händer när erfarenheter som förpassats till utkanten tas på allvar – och vilken kunskap som kan växa fram där.
Om framtiden kräver andra sätt att vara människa, var finns erfarenheterna som kan bära en sådan förändring?
Det är frågan som Jonna Bornemark ställer sig i De undanträngda. Hon vänder sig till röster som sällan fått forma våra gemensamma begrepp om verkligheten. Med utgångspunkt i samtal och texter från tolv autistiska skribenter prövar hon vad som händer när undanträngda erfarenheter tas på allvar.
Några av texterna har vuxit fram inom ramen för ett forskningsprojekt om autistiskt skrivande. När en av kurserna i projektet presenterades väckte den viss kritik, men för Bornemark har mötet med dessa texter varit avgörande.
– Om vi bara tittar på det som redan passar in i våra etablerade kategorier riskerar vi att missa sådant som skulle kunna förändra vårt sätt att förstå världen. I arbetet med de här texterna har jag velat pröva vad som händer när vi verkligen lyssnar till erfarenheter som länge trängts undan – inte för att de ska bli norm, utan för att de kan öppna nya sätt att tänka och vara. Vad sker när det undanträngda får ta plats? Jag är nyfiken på att se hur mycket igenkänning det finns hos läsarna, säger Jonna Bornemark.
I centrum för boken står vår relation till materia, platser och saker. Vad händer när de inte längre ses som resurser som bara är till för oss? I mötet med dessa röster formuleras ett djärvt förslag. De undanträngda öppnar för en annan filosofi – och ett annat sätt att vara människa.
– Intresset för Jonna Bornemarks tänkande är enormt, och De undanträngda är en bok många har väntat på. Det här är hennes hemmaplan, utifrån erfarenheter som växt fram under många år. Samtidigt är boken en fortsättning på hennes arbete med att utmana etablerade sätt att förstå vad människan kan vara – något som gör henne till en av Sveriges mest inflytelserika filosofer i dag, säger bokens förläggare och förlagschef Tobias Nielsén.
Om boken
De undanträngda
Andra delen i bokserien Vrida världen
Utgivning: 25 april 2026
Recensionsdag: 11 maj 2026
Om Jonna Bornemark
Jonna Bornemark är professor i filosofi vid Centrum för praktisk kunskap på Södertörns högskola. Hon medverkar regelbundet i Sveriges Radios Filosofiska rummet, är krönikör i Dagens Nyheter, författare och en eftertraktad föreläsare. Hon räknas som en av Sveriges mest tongivande samtida filosofer.
Hennes genombrott som författare kom med bästsäljarna Det omätbaras renässans – en uppgörelse med pedanternas världsherravälde (2018) och uppföljaren Horisonten finns alltid kvar – om det bortglömda omdömet (2020), där hon introducerade begrepp som ”förpappring” och ”mikromotstånd”.
I jag är himmel och hav (2022) undersöker hon graviditet, liv och jagets gränser. Första delen i bokserien Vrida världen, De levande (2025), utforskar vår relation till andra livsformer.
2017 var Bornemark värd för Sommar i P1, 2019 höll hon tal vid riksmötets öppnande och 2021 tilldelades hon Hillesgårdspriset för medmänsklighet och mod.
Volantes vision är att göra världen lite klokare och roligare. Det försöker vi uppnå genom att sprida idéer, kunskap och berättelser. Man kan beskriva oss som ett bokförlag och en agentur — hos oss finns Nobelpristagare, hyllade forskare, föreläsare, tänkare och författare som vill göra skillnad. Volante driver också Gamla stans bokhandel på Stora Nygatan 7 i Gamla stan i Stockholm.